top of page

ANESTEZİ VE REANİMASYON

Birçok hasta ameliyat olması gerektiğini öğrendiği andan itibaren, ameliyattan çok anestezi ve anesteziden uyanma ya da uyanamama korkusunu yaşar. Cerrahi ekibin bir parçası olarak ameliyata gidişiniz sırasında duygusal ve fiziksel olarak yardım ve desteği anestezi doktorları verir. Amacımız, ameliyatınızda ve ameliyat sonrasında rahatınızı, güvenliğinizi sağlamaktır.

 

Anestezi, bilinç kaybı ile birlikte veya bilinç kaybı olmadan his ve duyumların kaybı anlamına gelir.

 

Ağrı hissinin kaybolmasının yanında anestezi, ameliyat ile ortaya çıkan stresi, korkuyu ve anksieteyi kontrol etmeyi amaçlar. Tıp dünyasında son 150 yıldır anestezi ile ameliyatlar yapılmaktadır. Böylece ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir.

 

Anestezi doktoru ameliyat öncesi sizi muayene edip, medikal durumunuza göre size en uygun anestezi yönteminin hangisi olduğuna sizinle birlikte karar vermektedir.

 

Alacağınız anestezinin kesin kararı; ameliyatınıza, ameliyat süresinin uzunluğuna ,sizin tıbbi ve cerrahi öykünüze ve fizik muayene bulgularınıza göre seçilir. Anestezi doktoru, hastaya uygun anestezi tipini seçip uygularken, cerrahi girişim boyunca tüm yaşamsal fonksiyonlarını takip ederek, vücudun istem dışı gelişen reflekslerine ilaç ve aletler ile gerektiğinde müdahalelerde bulunur. Yeterli sıvı, kan basıncı ve nabız düzenlemesini yapar. Hastanın, ameliyat sonrası ağrısız şikayetsiz ve sorunsuz bir şekilde yatağına veya evine gitmesini sağlar.

 

Ameliyathanemizde son derece güvenli anestezi verilmesine olanak sağlayan gelişmiş anestezi cihazları ve monitörler bulunmaktadır. Her türlü rejyonal anestezi (epidural, spinal, axiller v.b.) başarı ile gerçekleştirilmektedir. Her yaş grubundaki hastalara anestezi uygulayabilmek için hastanemizde gerekli ekipman ve personel görev almaktadır.

bottom of page