Uzm. Dr. Recep Demirer

Psikiyatri

Pzt.

08:20

17:00

Sal.

Çar.

Per.

Cum.

Cts.

Pzr.

08:20

16:40

İletişim
 
E-mail        : recepd@birnefes.com.tr
Dahili No   : 
Web Sitesi :

EMDR

-ZAMAN NEDEN BÜTÜN YARALARI SARMAZ ?

-Bir yerimizi kesersek genelde iyileşir. Bu yüzden ameliyata izin veririz.

-Beynimizin  iyileşmeye yönelik  fiziksel bir mekanizma , bir bilgi işleme sistemi bulunur.

-Yararlı şeylere bağlantı yapar , geri kalanını salıverir.

-ACI  ANILAR, iyileştirici bellek  anı ağlarıyla  bağlantı yapamaz. Soyutlanmış olarak depolanır. Daha yararlı ve uyumsal bir şeyle  bağlantı kurması olanaksız  olduğundan anı değişemez. Zamanın bütün yaraları değiştirememesi bu yüzdendir. Bunlar zamanda donar , acı anılar  duygusal ve  bazen  fiziksel soruların temelini oluşturur.

Travma olmasa bile başka türlü yaşam  deneyimleri de aynı tip sorunlara neden olabilir. Bellek bağlantıları bilinç düzeyinin altında meydana  geldiğinden  kontrolü ele alanın ne olduğunu bilemeyebiliriz.

Kısaca , zamana rağmen yıllar önce  meydana gelmiş olaylarla ilişkili olarak hala kırgınlık, kızgınlık,acı,elem, mutsuzluk vb. duygular hissedip, olayla ilgili  görüntülerin hatırlanması, o anlarda vücudunda hissettiği ,nefes alamama, göğüste sıkışma,baş ağrısı,karın ağrısı,gerginlik, uyuşma gibi fiziksel duyumların olması ve bu olaylarla ilgili, kendinizle ilgili olumsuz düşüncelerin ortaya çıkması (suçluyum, güçsüzüm,kontrol bende değil, hatalıyım,çaresizim gibi) bu anıların beyinde tamir edilmediği soyutlanmış olarak muhafaza edilip,tekrar tekrar, takılmış plak gibi hep aynı şeyin beynimizde dönmesi durumlarında (kocam beni dövdü,okulda aşağılandım,kaynanam bana çok çektirdi,komşum bana kazık attı,gelinim şunu yaptı gibi) göz hareketleri ve  çift yönlü uyarıyla yapılan  beynin kendi iyileştirme gücünün açığa çıkarılması tekniği olan EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) kullanılmaktadır.

Yani unutamadığınız acı anılar bir nefesle akacak, yerine  o müthiş beynimizin kendi gücüyle oluşturduğu rahatsız etmeyen anılar gelecek.

Formlar

Adres: Siteler Mahallesi Nazif Balkan Caddesi No: 35/37 Lüleburgaz Kırklareli

Telefon: 0288 415 74 74 / 0541 415 74 74    Fax: 0288 415 65 95    E-Mail : birnefes@birnefes.com.tr

sgk.png
İşkur.png